מטיפול רפואי ועד שימורים לכלבים – כך מקבלים כלב חדש לחיק המשפחה

מטיפול רפואי ועד שימורים לכלבים – כך מקבלים כלב חדש לחיק המשפחה

20 בדצמבר 2019 0 מאת ירון מור

יש הגורסים כי כלבים הפכו לחברים הכי טובים של בני האדם לפני 35,000 שנים, אך בשנים האחרונות ארכיאולוגים מצאו עדויות לכך שהקשרים בינינו עתיקים עוד יותר, והחלו כבר לפני 135,000 שנים. כך או כך, לנו ולכלבים יש היסטוריה ארוכה וקשר אמיץ. הכלבים עזרו לאבותינו הקדמונים להישמר מטורפים ומשיגי גבול, הם עזרו לאדם בצייד וגם במרעה ורכשו תכונות חברתיות שיעזרו להם לחיות בסינרגיה עם בני האדם.

היום כלבים יכולים להיות האור של הבית, חברים טובים ונאמנים אך כל אלו לא מגיעים באופן  אוטומטי, כדי שכל זה יקרה יש להשקיע בכלב: החל מטיפול רפואי, מזון ושימורים לכלבים ועד פעילות ומשחקים. כך תקבלו כלב חדש לחוג המשפחה.

אימצתם כלב? הנה רשימת קניות ראשונית

כאשר הכלב מגיע הביתה כדאי מאוד להיות מוכנים עם כמה פריטים חשובים:

  • כלי אוכל ושתיה – רכשו לכלב שלכם כלי אוכל ושתיה. רצוי לקנות כלים קצת כבדים, כך שהכלב לא יוכל להפוך אותם בקלות וכדאי שכלים אלו יהיו מנירוסטה או מחרסינה. פלסטיק אינו בריא.
  • קולר ורצועה – חשוב להרגיל את הכלב לקולר ולרצועה מהרגע שהוא מגיע הביתה. לכן, כדאי לרכוש אותם או לפני שמביאים את הכלב במידה ויודעים את גודלו, או ממש בימים הראשונים לבואו. בלי רצועה לא תוכלו לצאת עם הכלב וגם לא תוכלו לגשת לווטרינר.
  • רישיון, שבב, חיסונים ובדיקה וטרינרית – מוטב להגיע לווטרינר בסמוך להגעת הכלב הביתה. שם הוא ישים לו שבב לזיהוי במקרה של אבדה, תוכלו לחסן את הכלב ולהוציא רישיון אחזקת כלב. הוצאות רישיון היא חובה.
חשוב להתאים את המזון לגיל הכלב, לרמת הפעילות הגופנית שלו, לגזע ולגודלו

אוכל לכלבים

אחד הדברים הראשונים שחייבים להכין עבור הכלב הוא אוכל. חשוב להתאים את המזון לגיל הכלב, לרמת הפעילות הגופנית שלו, לגזע ולגודלו. כמו כן אם יש לכלב בעיות רפואיות ידועות כדי להתאים את המזון למצבו הבריאותי. כלבים הם אומניבורים, כלומר: אוכלי-כל. הם יכולים לחיות טוב על תפריט בשרי, אבל הם גם אוכלים פירות ובינינו – הם גם אוכלים מהאשפה.

אוכל יבש או שימורים?

יש מגוון רחב מאוד של מזון לכלבים, אוכל יבש המגיע בגרגרים או שימורים לחתולים המגיעים בקופסאות שימורים. בשני המקרים מדובר באוכל המבוסס ברובו על בשר ועל תוספים. כדאי מאוד להרגיל את הכלב לצרוך אוכל יבש על בסיס קבוע, כי הוא יותר נוח, פחות מסריח, זול יותר ואף עוזר לנקות את השיניים של הכלב. אך במידה ורוצים לשלב שימורים לכלבים, אין בעיה. כדאי שהיחס יהיה 60 אחוז שימורים לחתולים ו-40 אחוז אוכל יבש. בכל אופן, אסור ששיעור השימורים יעלה על 60%.

מקום שקט לאכול

בין אם בחרתם שימורים לחתולים בשילוב אוכל יבש ובין אם החלטתם אך ורק על אוכל יבש, חשוב לא פחות למצוא מקום שקט למקם בו את כלי האוכל והשתייה של הכלב, כך שיוכל לאכול בשקט, ללא כל איום וללא הפרעה. אם הכלב יחוש מאוים בשעת האוכל הוא עשוי להיות לא נחמד, לחשוף שיניים, לנהום ובמקרים קיצוניים אפילו לנשוך.

תדירות האכלת כלבים

עכשיו שיש לכם כלי שתיה ואוכל, שימורים לחתולים ואוכל יבש אתם בטח תוהים מה תדירות ההאכלה נכונה. ובכן, אם מדובר בגור כלבים אז יש לתת לו אוכל בין שלוש פעמים לארבע פעמיים ביום. אך ככל שהגור מתבגר יש לעבור לתדירות של פעמיים ביום. כאשר מומחים ממליצים שהארוחה העיקרית תהיה בערב, אחרי כל הפעילויות.

צעצועים ומשחקים

כלבים אקטיביים חייבים לפרוק אנרגיה. אפשר בהחלט לקנות להם צעצועים, אך חשוב שהם יתאימו לכלבים. לגורים כדאי לרכוש צעצועי לעיסה, כך שיקלו עליהם בעת צמיחת והחלפת השיניים.

יש צעצועים מצפצפים שמאוד אהובים על כלבים (אבל פחות על בני האדם שנמצאם בסביבת הצפצוף), יש צעצועי קונג, שבתוכם ניתן להטמין אוכל, יש חבלים לכלבים שאוהבים למשוך ועוד. חשוב לרכוש צעצועים שאינם קטנים מדי, כך שהכלב לא ייחנק, ועדיף להרגיל את הכלב לשחק בצעצועים ולא בנעליים שלנו או במיטב הריהוט שרכשנו לבית.

בהצלחה!