למה אנחנו הולכים פחות למסעדות ומעדיפים משלוחים?

משלוחים

משהו השתנה בעולם ההסעדה, על פי כל המחקרים שנערכו בשנים האחרונות אנחנו, הצרכנים, כבר לא מרבים לפקוד מסעדות כבעבר ואת מקומן של המסעדות תופסים שירותי משלוחים.

נכון, לא ויתרנו על הפינוק שטמון בקניית אוכל מן המוכן, להפך, אנחנו צורכים היום יותר מתמיד אוכל קנוי מסוגים שונים, אולם במקום להתרחץ, להתלבש, להתאפר, להתניע את הרכב, לנסוע למצוא חניה ולשלם עליה כדי לשבת במסעדה אנחנו מעדיפים לשבת בבית או במקום העבודה שלנו ולהמתין שהאוכל שלנו יגיע עד אלינו.

איך ומדוע אנחנו עדים לשינוי כה גדול בתחום האוכל הקנוי וההסעדה? החלטנו לצאת ולבדוק.

אפליקציות משלוחים משנות העולם הקולינרי

רק לאחרונה נערך מחקר מקיף שבדק את התחושות של לקוחות כלפי אפליקציות משלוחי אוכל. הסיבה שהמחקר בחן אפליקציות היא שבשנים האחרונות אפליקציות הפכו לזירת ההתרחשות העיקרית של שירותי משלוחים.

אלו הנתונים שעולים מן המחקר שבחן את משתמשי אפליקציות המשלוחים. מבין הנבדקים שמרבים להשתמש בשירותי משלוחי אוכל, 37% ציינו שהם מזמינים אוכל מבחוץ מאחר ואין להן כוח להכין בעצמכם את האוכל שלהם.

עוד עולה מהמחקר, למשפחה ולחברים יש גם השפעה על ההחלטה באם להזמין אוכל. 28% מהנחקרים סיפרו שהבחירה שלהם אם להזמין אוכל מושפעת מיכולת השכנוע של החברים והמשפחה שלהם, מה שאנחנו קוראים "לחץ חברתי".

26% מן הנחקרים סיפרו כי הם מזמינים משלוחים כי זה מהיר יותר מהכנת האוכל בעצמם. 24% מהנחקרים דיווחו שהם מזמינים משלוחים כאשר הם רוצים לפנק את עצמם. 23% טענו שהם מזמינים משלוחים כאשר הם רוצים סוג מסוים של אוכל שאינם יכולים להכין בעצמם. 22% מהנחקרים סיפרו כי הם מזמינים אוכל מבחוץ כאשר הם חושבים שלא יוכלו להכין אוכל איכותי דיו כגון זה שהם מקבלים במשלוחי האוכל ממסעדות ו – 21% מהנחקרים דיווחו שהם מזמינים משלוחי אוכל בעיקר כאשר יש להם אורחים.

המחקר הזה ביקש גם למדוד את מידת המעורבות והעניין של משתמשים בסוגים שונים של אפליקציות משלוחים, במטרה לקבל תובנות על שווקים פוטנציאליים. על פי ממצאי המחקר עולה כי אפליקציות משלוחים חדשות, נוחות ומתקדמות מעודדות הזמנות משלוחי אוכל ואף יכולות להמיר אנשים שעד כה נהגו לאכול רק אוכל ביתי או במסעדות למזמיני משלוחים. כלומר הטכנולוגיה יוצרת דפוסי התנהגות חדשים ויש לה חלק גדול במעבר מהכנת אוכל בבית והליכה למסעדות להזמנת משלוחי אוכל.

המחקר הלך עוד צעד אחד קדימה ובדק האם משתמשי אפליקציות משלוחים יעדיפו שתהיה להם אפליקציה שבה קיימת אופציה לקבל משלוחי אוכל שהוכנו במיוחד עבורם על פי טעמם ודרישתם על ידי שף מקומי. מתוצאות המחקר עולה כי 15% מהמשתמשים שנוהגים להזמין תכופות אוכל דרך אפליקציות משלוחים ישמחו מאוד לסוג כזה של שירות/אפליקציה ו -15% מבין מזמיני המשלוחים הארעיים, קרי: כאלו שלא מזמינים תכופות אוכל מבחוץ, ממש לא מעוניינים בסוג כזה של שירות.

אין ספק שתמורות טכנולוגיות משנות את הרגלי הצריכה שלנו ויכולות לספק לנו תשובה לשאלה מדוע אנשים מעדיפים היום ללכת פחות למסעדות ובמקום זאת הם מעדיפים להזמין שירותי משלוחים.

נתונים מעניינים אלו שעולים מהמחקר לצד נתונים נוספים שנאספו בשנים האחרונות כבר מספקים לנו תובנות נרחבות על התנהגות צרכנים והעדפותיהם ואף יכולים לעזור לנו להתאים היום הן את הטכנולוגיה והן את השירותים לקהל הלקוחות הפוטנציאלי ההולך ומתרחב.