8 עובדות שבטח לא ידעתם על וופורייזר

8 עובדות שבטח לא ידעתם על וופורייזר

20 בספטמבר 2018 0 מאת ירון מור

אתם בטח ראיתם או לפחות שמעתם על וופורייזר בזמן זה או אחר. אותו מכשיר מרשים ומתוחכם הנראה כאילו נלקח מסרטי מדע בדיוני ומעניק חוויה כלל-חושית. אפשר לאדות איתו נוזלים במבחר טעמים שונים, ניקוטין וגם קנאביס. הוופורייזר קנה לעצמו חסידים בכל רחבי העולם וגם מעשני סיגריות רגילות משנים את ההרגלים שלהם בעזרת המכשיר המיוחד הזה. סביב המכשיר הצעיר הזה כבר התפתחה תרבות של ממש, ויש הגורסים ששימוש בוופורייזר הוא בבחינת אמנות.

אז הנה לפניכם כמה עובדות על וופורייזרים שלא כולם מכירים:

עולם האידוי מתרחב, זו עובדה, ואנחנו יכולים גם להוכיח את זה. מכירים את הקומיק קון? זהו למעשה כנס חובבי הקומיקס הגדול ביותר בעולם שנערך בסן דייגו שבארצות הברית מדי שנה, הנוהרים אליו עשרות אלפי חובבי קומיקס מכל העולם. ממש בדומה לכנס המפורסם הזה יש גם כנס לחובבי וופורייזרים (=מכשירי אידוי) ושמו – וייפסט (כלומר: פסטיבל הוופורייזרים, באנגלית: Vapefest). כנס זה נחשב לאחד הפופולריים והוא נערך בערים מרכזיות בעולם. כנס מעניין נוסף שנערך בארצות הברית הוא כנס הסיגריות האלקטרוניות, שם נפגשים יצרני סיגריות אלקטרוניות וחובבי וופורייזרים לדיאלוג עם משתמשים.

סיגריות אלקטרוניות וופורייזרים אינם שווים. נכון בשני המכשירים יש בטרייה שמחממת נוזלים, אך כאן גם נגמר הדמיון ביניהם. סיגריה אלקטרונית דומה מאוד במראה שלה לסיגריה רגילה בעוד הוופורייזר מגיע בכל מיני גדלים, צבעים, מידות, עיצובים, צורות וכן בשפע של טעמים ושילובי טעמים.

האיש שהציג לעולם את הוופורייזר הנייד הראשון היה סיני בשם האן ליק. הוא החליט להמציא אותו לאחר שראה את אביו נאבק ולבסוף מת מסרטן הריאות. עד שהוא החליט להמציא אותו, היו בעיקר מכשירי אידוי גדולים, מגושמים ונייחים.

וופורייזרים הפכו לסמל סטטוס של ממש. וכיאה לסמל סטטוס, משתמשים משקיעים גם הון עתק על אקססוריז שיכולים להגיע לאלפי דולרים.

יוצרי נוזלי אידוי בטעמים נחשבים בקהילות הוופוריזרים לאמנים ואפילו לגורואים. משתמשים במכשירי אידוי יודעים כי הכנת נוזלי האידוי היא לא עניין של מה בכך. לדידם, מדובר באמנות בפני עצמה הדורשת כישורים וכישרון, שלא כל אחד נולד איתו.

המכשיר האידיאלי לצריכת קנאביס רפואי הוא הוופורייזר. הוא אפילו הוכר כמכשיר רפואי לכל דבר ועניין על ידי משרד הבריאות הקנדי. זאת מאחר וכאשר צורכים קנאביס בצורת ג'וינט או באנג למעשה שורפים את החומר ומכניסים אל גופנו את תוצרי השריפה הללו. בעוד שבעת אידוי קנאביס במכשיר וופורייזר נמנעים משריפה ותוצריה המזיקים, ולמעשה מקבלים אך ורק את אדי הקנאביס, הנחשבים לבריאים הרבה יותר.

תאמינו או לא אבל יש היום אוסף שירים (Mix Tape) ייעודי לחובבי אידוי. הפלייליסט מורכב משירים הקשורים בדרך זו או אחרת לאידוי. לקריאה בהרחבה ו/או האזנה לחצו כאן. זה כמובן Volume 1, כדאי להמתין גם לחלק השני.

בנובמבר 2014 הכריזו מנהלי מילון אוקספורד על המילה "Vape" כמילת השנה הבינלאומית. אחת העורכות של המילון, ג'ודי פירסל, הסבירה את ההכרזה כאשר הצביעה על כך שהמילה נכנסה למיינסטרים, דרך סלבריטיז מלינדזי לוהן ועד בארי מנילו, שהתנסו וסיפרו על כך, והוסיפה כי הדיון הציבורי הער שנסוב סביב מכשירי האידוי בנוסף לעליה המטאורית במכירות של וופורייזרים – הם אלו שהפכו את המילה "Vape" למילת השנה ב-2014. עם זאת, החליטו במילון אוקספורד עוד לא לצרף את המילה הזו למילון עדיין, כי היא נמצאת עדיין בדיון.